Repair Center, LJ

Dočasná konstrukce a renovace:

  • Školní prrojekt: Fakulta architektury v Ljubljani, 2014
  • Vedoucí projektu: prof.dr.Aleš Vodopivec
  • Spolupráce: Michael Bögelein

Opuštěná staveniště jsou neobvyklým, ale závažným problémem města Ljubjlana, který se nahromadil během posledních pár let díky ekonomické krizi.

Hlavním úkolem projektu bylo najít nízkorozpočtový způsob dočasného využití rozestavěných budov na 10 - 20 let. Na místě se nachází momentálně pouze železobetonový skelet.

Koncept stojí na ekologii a  znovu obnovování produktů, které jsou vyhazovány jako odpad. Hlavní náplní je "Repair centrum" - centrum oprav, nabízející prostory a nářadí k pronájmu pro každého, kdo nemá možnost a místo, kde si opravit své vlastní věci, jako kola, elektroniku atd. Cílem je setkání s lidmi a nabytí podvědomí o ekologii. Součástí centra může být i organizace "Kralji ulice", která umožňuje sociálně slabším lidem možnosti přivýdělku z opravených oděvů, které mohou být prodávány v second handu součástí budovy. V samotném Repair centru v 1NP, se nachází recepce s možností půjčení nářadí. Prostor je variabilní a jednotlivé sektory mohou být uzavřeny pomocí závěsů. Podobný variabilní způsob se nachází v 2NP, které je určeno pro konání workshopů, či pro umělecké ateliéry. Poslední podlaží je tvořeno kavárnou pro veřejnost s posezením na terase.

Plášť budovy je navržen ze systému z plastových recyklovatelných láhví. Fasáda je transparentní, izolační, odolná vůči povětrnostním vlivům a je snadno demontovatelná. V kombinaci s otvory z dřevěných desek použitých např. z bednění, umožňuje výměnu vzduchu a nabízí mnohé možnosti členění fasády. Účelem je sestavit budovu s co nejnižšími náklady, proto se nabízí využívat materiály přímo ze staveniště, které mají dočasnou funkci, např. lešení a z něj zhotovené venkovní schodiště, či využití levných OSB desek pro interiér, mobiliáře z dřevěných palet apod.